REGULAMIN DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

CELE SAMORZĄDU

1.    Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu wlasnych problemów.

2.    Rozwijanie demokratycznych form współżycia.

3.    Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, samokontroli i samooceny.

4.    Kształtowanie wrażliwości uczniów poprzez organizowanie akcji charytatywnych oraz postaw szacunku dla innych ludzi i ich pracy.

ZADANIA SAMORZĄDU

1.    Organizowanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych i innych obowiązków zawartych w statucie szkoły.

2.    Przedstawianie władzom szkolnym opinii i potrzeb koleżanek i kolegów.

3.    mobilizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły.

4.    Inspirowanie do pracy społecznej w środowisku.

5.    Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom mającym trudności w nauce.

6.    Rozstrzyganie sporów między uczniami.

7.    Dbanie o dobre imię szkoły, wzbogacanie jej tradycji.

UPRAWNIENIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1.     Przedstawienie propozycji do planu dydaktycznego i wychowawczego szkoły wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów.

2.     Udział przedstawicieli S.U. w komisjach oceniających szkolne imprezy.

3.     Udział przedstawicieli S.U. w posiedzeniach Rad Pedagogicznych i zebraniach Komitetu Rodzicielskiego.

4.     Samorząd może przedstawić Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących podstawowych praw uczniów .

5.     Procedura rozwiązywania problemów uczniowskich:

a)    komisyjne(opiekunowie oraz przewodniczący S.U) otwarcie skrzynki zaufania i zapoznanie się z informacjami zgłoszonymi przez uczniów,

b)   przekazanie wychowawcom spraw do rozwiązywania w zespołach klasowych, poinformowanie pedagoga szkoły lub dyrektora o zaistniałym problemie.

6.    Wydawanie gazetek szkolnych , korzystanie z urządzeń szkoły pod opieką nauczycieli.

ZASADY WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1.    W szkole działa Samorząd Uczniowski zwany dalej Samorządem.

2.    Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły, Jest on formą zbiorowego życia i działalności całej społeczności uczniowskiej.

3.    Wybory do Samorządu odbywają się według ordynacji wyborczej ustanowionej na zasadach demokratycznych raz do roku w głosowaniu tajnym. Wybór do Samorządu przebiega w następujący sposób:

a)    wybór rad klasowych (początek września)

-  gospodarzy,

-  zastępców,

-  skarbników,

b)   gospodarze klas wchodzą w skład Rady Samorządu,

c)    gospodarze klas lub inni kandydaci eksponują wraz z krótką charakterystyką zdjęcia na tablicy ogłoszeń( przez okres tygodnia do końca kwietnia),

d)   w wyznaczonym terminie (początek maja) odbywa się tajne głosowanie w przygotowanej do tego celu urnie. Wybór następuje poprzez wpisanie jednego nazwiska wybranego przez siebie kandydata.

e)   powołana komisja w skład której wchodzą:

-  zastępca dyrektora,

-  opiekunowie S.U.

-  obecny przewodniczący S.U.

nadzorować będzie prawidłowość przebiegu głosowania oraz

dokona podliczenia głosów.

Uczeń, który uzyskał największą ilość głosów obejmuje funkcję

przewodniczącego S.U. Pięć następnych osób, które w wyniku

głosowania uzyskały największą ilość głosów, wchodzą w skład

Rady Podstawowej.

Zebrania S.U. odbywają się raz w miesiącu lub na specjalne

życzenie opiekunów lub przedstawiciela Rady Samorządu.

OBOWIĄZKI OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1.    Udzielanie pomocy uczniom w realizacji zadań, w szczególności  wymagających udziału nauczycieli i dyrekcji szkoły.

2.    Zapewnienie , z upoważnienia dyrektora szkoły, niezbędnych warunków organizacyjnych do samorządu działalności uczniów.

3.    Czuwanie nad prawidłowym działaniem Samorządu .

4.    Informowanie młodzieży o uchwałach Rad Pedagogicznych dotyczących spraw uczniowskich.

5.    Inspirowanie nauczycieli ( wychowawców) do współpracy z samorządem.

EWALUACJA

Pod koniec roku szkolnego przeprowadzana jest ankieta dla uczniów. Wnioski są uwzględniane przy układaniu planu pracy S.U. w nowym roku szkolnym.

Wytworzył:
Udostępnił: